امروز   شنبه ۱۳۹۸/۹/۲ - ۰۲:۳۱
معاون نظارت بر بورس سازمان بورس و اوراق بهادار؛

قوانین جدید بازار پایه غیرشرعی نیست

کد خبر :   13192 ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ بازدید :   0

معاون نظارت بر بورس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه طرح موضوع غیرشرعی بودن قوانین جدید بازار پایه از اساس بی‌پایه است، گفت: شورای فقهی بورس نیز این قوانین را تائید کرده است.

به گزارش اخبار اصناف؛   حسن امیری در نشست خبری امروز ۲۵ خرداد ماه در سازمان بورس، با اشاره به مباحث مطرح شده بر روی غیرشرعی بودن قوانین جدید بازار پایه اظهار داشت: در فرآیند نظارت بر بورس و اجرای قوانین، کمیته فقهی وجود دارد که به صراحت در مورد شرعی بودن احکام و قوانین بازارها نظر می‌دهد. این در شرایطی است که برخی از طریق دفاتر مراجع، اقدام به اخذ استعلام‌های مجزا از کمیته فقهی کرده بودند که البته با طرح سؤالاتی نادرست، پاسخ‌هایی دقیق دریافت کردند.

معاون سازمان بورس در پاسخ به مبنی بر هیاهوی غیرشرعی بودن قوانین جدید بازار پایه افزود: سوالات مطروحه از دفاتر مراجع به درستی تبیین نشده بود اما جواب‌هایی دقیق و کامل ارائه گردیده و این در شرایطی است که چهارشنبه هفته گذشته، کمیته فقهی بورس، موضوع را به دقت مورد بررسی قرار داده و اعضای کمیته فقهی در اظهارنظر خود اعلام کردند که قوانین مذکور، کاملاً شرعی است و بحث غیرشرعی در آن وجود ندارد.

وی تصریح کرد: بحث این است که آیا داشتن مظنه یا قیمت معاملاتی، قوانین مذکور را دچار مشکل می‌کند که به نظر می‌رسد این بخش از ایراد، ناشی از این بود که قوانین به درستی تشریح نشده بودند. به این معنا که توضیح مناسبی که در ارتباط با دیده نشدن سفارشات باید ارائه می‌شد، وجود نداشت و همین امر منشأ سوال بود.

امیری گفت: سه مظنه از نظر حجم و مبلغ دیده نمی‌شود و در بُعد خرید و فروش، قابل رؤیت نیستند که این موضوع، مشکلی در معاملات به وجود نمی‌آورد چرا که قیمت معامله کاملاً مشخص است و هم خریدار و هم فروشنده به خوبی می‌دانند چه عددی را سفارش می‌گذارند.

معاون نظارت بر بورس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: بازار به صورت لحظه‌ای از سفارش‌گذاری‌ها گزارش می‌گیرد و مشخص است که قیمت نهایی به چه ترتیب محاسبه می‌شود بنابراین چون این قیمت نمایش داده می‌شود، بحث اینکه معاملات در فضایی ابهام‌آمیز صورت گرفته و غیرشرعی نخواهد بود، به هیچ عنوان وارد نیست اما اینکه اطلاعات تا چه اندازه می‌تواند در تصمیم‌گیری مؤثر باشد، با موضوع شرعی بودن کاملاً تفاوت دارد.

وی بیان کرد: در این مورد خاص، قرار نیست حجم و قیمت مشخص نشود بلکه قرار است سه مظنه دیده نشود که این روش کاملاً شرعی است و باید توجه داشت که سازمان بورس به صورت کامل تمام ابعاد این موضوع را سنجیده است و یک سال و نیم است که این سازمان و فرابورس در این مقوله وارد شده و اطلاع‌رسانی‌های متعددی انجام داده‌اند تا تغییراتی در قانون بازار پایه صورت گیرد و البته قانون سال ۹۷ ابلاغ شده و چند ماه زمان گذاشته شده بود تا بتوان تمام نظرات را تجمیع کرد.

امیری ادامه داد: حتماً در زمان نوشتن دستورالعمل‌های مربوطه، کانون کارگزاران نقش‌آفرینی کرده و بنابراین قوانین جدید بازار پایه به هیچ عنوان خلق‌الساعه نبوده و یک شبه تدوین نشده است بلکه کار کارشناسی کاملاً بر روی آن صورت گرفته و پنج ماه نیز برای نظرخواهی از خبرگان و فعالان بازار سرمایه، بر روی سایت بوده است اما اکنون حساسیت عده‌ای برانگیخته شده و باز هم سازمان بورس، پذیرای نظرات است.

معاون نظارت بر بورس سازمان بورس و اوراق بهادار در بخش دیگری از سخنان خود از بازنگری در دستورالعمل انضباطی و پذیرش در بورس خبر داد و گفت: نظرات کانون‌ها جمع‌آوری شده و این یک دستورالعمل مهم در بازار سرمایه به شمار می‌رود. این در حالی است که بررسی دستورالعمل کدهای رفتاری یا هنجارهایی را که باید توسط مدیران ناشران مورد توجه قرار بگیرد، در روزهای آتی منتشر می‌کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که در خصوص ناشران وجود دارد، نبودن دانش مالی بین مدیران این بخش است، تصریح کرد: اعضای هیئت مدیره و کسانی که اطلاعات را تهیه می‌کنند، باید مسئولیت‌های خود را به طور کامل بدانند؛ اما به هر حال سازمان بورس، امسال را سال افزایش کیفیت اطلاعات نامگذاری کرده؛ اگرچه ایران در بین کشورهای منطقه، جزو کشورهایی است که اطلاعات شرکت‌ها به صورت شفاف و ۱۲ بار در سال ارائه می‌شود.

امیری با بیان اینکه شرکت‌ها به صورت سه ماهه و شش ماهه اطلاعات خود را منتشر می‌کنند، خاطرنشان کرد: اگر شرکت‌ها طی دوره ذکر شده اطلاعات خود را ارائه ندهند، برای آن‌ها پرونده تخلفاتی تشکیل می‌شود و به خاطر همین سخت گیری‌هایی که در ارائه اطلاعات انجام شده تأخیر در عدم ارائه اطلاعات از ۵۰ روز به ۴ روز کاهش پیدا کرده و رشد خوبی در زمینه شفافیت اطلاعات در کشور داشتیم.

معاون سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: برخی از شرکت‌ها اطلاعاتی را که ارائه می‌دهند به موقع است، اما کیفیت لازم را ندارد به همین دلیل امسال سال افزایش کیفیت اطلاعات است برای اینکه ما بتوانیم اعتماد مردم را بیشتر کنیم؛ ضمن اینکه ما به عنوان سیاستگذار، وظیفه داریم که در راستای شفافیت اطلاعات اقدامات لازم را انجام دهیم و شرکت‌ها باید در این راستا اطلاعات خود را به بازار عرضه کنند.

وی اظهار داشت: اینکه مردم سهام این شرکت‌های زیان ده را بخرند یا خیر به عهده خود آنان است، زیرا خرید و فروش سهام صرفاً بنا به سودآوری شرکت‌ها نیست بلکه به ارزش ذاتی شرکت‌ها نیز توجه می‌شود.

امیری همچنین توضیح داد: هوشمندی لازم در بازار سهام نسبت به اخبار سیاسی وجود دارد و ما در طی چند ماه گذشته همواره شاخص مثبتی را در بازار داشتیم، چون دولتمردان ما در سال جاری به دنبال رونق تولید هستند و اگر این امر تحقق پیدا کند شاخص در بازار مثبت باقی خواهد ماند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص برگزاری لیگ ستارگان بورس نیز خاطرنشان کرد: گسترش عمق بازار سرمایه در سطوح دانشگاهی از اهداف اصلی برگزاری این لیگ محسوب می‌شود و این در حالی است که با توجه به اینکه این لیگ امسال به صورت بین المللی برگزار می‌شود، تاکنون ۳ گروه از کشورهایی همچون عراق، سوریه و عمان برای حضور ثبت نام کرده اند.

امیری با بیان اینکه لیگ ستارگان بورس شهریورماه امسال برگزار خواهد شد، افزود: در سومین دوره لیگ ستارگان بورس به هر گروه ۲۰ میلیون تومان اعتبار اعطا می‌شود و شرکت کنندگان در صورت بیش از ۱۵ درصد زیان از لیگ خارج می‌شوند اما در صورت کسب سود، گروه‌ها سود را دریافت می‌کنند؛ اما به هر حال گسترش مفاهیم نوین بازار سرمایه مانند ابزارهای جدید و چکش کاری دستورالعمل‌های جدید نیز از دیگر مقاصد مهم برگزاری این لیگ محسوب می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: در این دوره از لیگ ستارگان رشته‌های دانشگاهی غیرمرتبط با بورس نیز اجازه حضور دارند.

 

رضا بختیاری

نظرات

نظری برای این خبر ثبت نشده است.
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • نسل انقلاب مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • نسل انقلاب از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
CAPTCHA Image
Refresh Image