امروز   سه شنبه ۱۳۹۹/۳/۶ - ۱۷:۰۴
در خرداد ماه؛

نرخ ۱۱ قلم کالای خوراکی کاهش یافت

کد خبر :   13235 ۱۳۹۸/۰۴/۱۱ بازدید :   5

بررسی وضعیت قیمت ۲۴ قلم کالای خوراکی در خردادماه نشان می دهد که نرخ ۱۱ قلم نسبت به اردیبهشت ماه هرچند کُند اما کاهشی شده است.

به گزارش اخبار اصناف؛  بررسی قیمت اقلام خوراکی در خرداد ماه سال جاری به استناد گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، هر کیلوگرم برنج ایرانی درجه یک در خرداد ماه امسال، به قیمت ۲۲ هزار و ۷۰۸ تومان به فروش رفته است که نسبت به رقم ۱۳ هزار و ۷۶۶ تومان خرداد ماه سال گذشته، ۶۵ درصد افزایش و نسبت به نرخ ۲۰ هزار و ۶۰۹ تومان اردیبهشت ماه نیز، رشد ۱۰.۲ درصدی یافته است.

همچنین هر کیلوگرم برنج خارجی درجه یک در خرداد ماه امسال، ۸ هزار و ۹۱۹ تومان بوده است؛ در حالی که نرخ این محصول در خرداد ماه سال گذشته، ۷ هزار و ۶۰۷ تومان به ثبت رسیده و از این رو، شاهد افزایش ۱۷.۳ درصدی قیمت برنج خارجی طی یک سال بوده‌ایم. البته نرخ این محصول در خرداد ماه نسبت به اردیبهشت ماه، ۰.۲ درصد کاهش یافته است.

گوشت قرمز ثابت ماند

هر کیلوگرم گوشت گوسفندی نیز در خرداد ماه امسال، با نرخ ۹۹ هزار و ۲۱۹ تومان به فروش رسیده است که نسبت به ۴۸ هزار و ۵۴۵ تومان در خرداد ماه سال ۹۷، رشد ۱۰۴.۴ درصدی را تجربه کرده است. نرخ این محصول نسبت به اردیبهشت ماه تغییری نداشته است.

هر کیلوگرم گوشت گاو یا گوساله که در اردیبهشتماه ،۹۳ هزار و ۱۷۳ تومان بود، در خرداد ماه به ۹۲ هزار و ۹۹۸ تومان رسیده که کاهش ۰.۲ درصدی را نشان می‌دهد؛ همچنین این نرخ نسبت به خرداد ماه سال گذشته که ۴۲ هزار و ۴۶۱ تومان بود، رشد ۱۱۹ درصدی داشته است.

تخم مرغ ۷.۸ هزار تومان شد

همچنین هر کیلوگرم مرغ ماشینی که در اردیبهشت ماه ۱۱ هزار و ۸۸۹ تومان بود با کاهش ۱.۷ درصدی در خرداد ماه امسال، به ۱۱ هزار و ۶۸۴ تومان رسید؛ این در حالی است که نرخ این محصول در خرداد ماه پارسال، ۷ هزار و ۳۹۹ تومان بود که نشانگر رشد ۵۷.۹ درصدی در خردادماه امسال است.

هر کیلوگرم تخم مرغ ماشینی نیز در خرداد ماه ۷ هزار و ۸۰۴ تومان بود که کاهش ۹.۵ درصدی نسبت به خرداد ماه پارسال که ۸ هزار و ۶۲۳ تومان بود را تجربه کرده است. نرخ این محصول نسبت به اردیبهشت ماه که ۸ هزار و ۹۲۵ تومان بود، ۱۲.۶ درصد کاهش یافته است.

تغییرات نرخ محصولات لبنی

بر این اساس؛ هر یک لیتر شیر پاستوریزه نیز که در اردیبهشت ماه ۴ هزار و ۷۸۵ تومان بود در خرداد ماه امسال رشد ۰.۱ درصدی یافت و به ۲ هزار و ۸۸۱ تومان رسید. نرخ این محصول در خرداد ماه پارسال ۲ هزار و ۸۱۱ تومان بود که نشان از افزایش ۶۶.۲ درصدی هر لیتر شیر در خرداد ماه سال جاری دارد.

همچنین هر کیلوگرم ماست پاستوریزه در خرداد ماه، با قیمت ۶ هزار و ۳۱۸ تومان به فروش رسیده است که نشان از افزایش ۴.۲ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه (۶ هزار و ۶۲ تومان) و افزایش ۵۶.۲ درصدی نسبت به خرداد ماه پارسال که ۴ هزار و ۴۴ تومان بوده، را نشان می‌دهد.

نرخ پنیر ایرانی پاستوریزه (۵۰۰ گرم) نیز در خرداد ماه ۸ هزار و ۹۵۴ تومان بود که کاهش ۰.۴ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه (۸ هزار و ۹۹۰ تومان) دارد. نرخ این محصول در اردیبهشت ماه پارسال، ۶ هزار تومان بود که بیانگر افزایش ۴۸.۹ درصد قیمت پنیر در خرداد امسال است.

کره پاستوریزه (۱۰۰ گرم) ۴ هزار و ۵۸۰ تومان در خرداد ماه امسال به فروش رسید که افزایش ۲۷.۲ درصدی نسبت به خرداد پارسال که ۳ هزار و۵۹۹ تومان داشته و البته نسبت به اردیبهشت ماه (۴ هزار و ۵۵۹ تومان) کاهش ۰.۵ درصدی یافته است.

هر ۹۰۰ گرم روغن مایع نیز در خرداد ماه امسال ۸ هزار و۱۰۰ تومان بود که افزایش یک درصدی نسبت به اردیبهشت ماه یافته است. نرخ این محصول در خرداد پارسال ۵ هزار و ۵۸۶ تومان بود که بیانگر افزایش ۴۵ درصدی این محصول در خرداد امسال است.

نرخ میوه‌ها و صیفی جات / ‏کاهش‬ قیمت پیاز و خیار

هر کیلوگرم موز در خرداد ماه امسال با افزایش ۸۵.۲ درصدی نسبت به خرداد ماه پارسال که ۷ هزار و ۵۱۲ تومان بود، به قیمت ۱۳ هزار و ۹۱۴ تومان رسیده است. نرخ این محصول در اردیبهشت ماه ۱۴ هزار و ۱۳۵ تومان بود.

سیب درختی زرد، پرتقال و خیار نیز در خردادماه به ترتیب با قیمت ۱۰ هزار و ۲۹۷ تومان، ۹ هزار و ۳۰۰ تومان و ۴ هزار و ۴۷۸ تومان به فروش رفته است که نسبت به خرداد ماه پارسال به ترتیب ۸۸.۴ درصد، ۵۲.۱ درصد و ۵۸.۳ درصد رشد داشته است. نرخ پرتقال نسبت به اردیبهشت ماه ۱۰.۳ درصد افزایش و نرخ سیب درختی ۲ درصد و نرخ خیار ۱۹.۶ درصد کاهش داشته است.

در خرداد ماه نرخ گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز به ترتیب ۵ هزار و ۴۰۷ تومان، ۶ هزار و ۶۲۸ تومان و ۴ هزار و ۵۰۸ تومان بود که افزایش ۱۴۳.۹ درصدی، ۲۹۶.۸ درصدی و۱۵۶.۴ درصدی نسبت به خرداد ماه پارسال دارد؛ ضمن اینکه نرخ گوجه فرنگی نسبت به اردیبهشت ماه ۳.۱ درصد و نرخ پیاز ۳۸.۹ درصد کاهش و نرخ سیب زمینی ۱۳.۲ درصد افزایش داشته است.

افزایش ۲۴۶ درصدی نرخ رب گوجه

لوبیا چیتی، عدس، قند و شکر نیز به ترتیب با افزایش ۳۴ درصد، ۲۰.۷ درصد، ۱۱۵.۳ درصد و ۱۱۹.۴ درصد نسبت به خرداد پارسال، با نرخ ۱۶ هزار و ۱۱۹ تومان، ۹ هزار و ۷۰۷ تومان، ۹ هزار تومان و ۷ هزار و ۴۳۱ تومان به فروش رسیده است.

رب گوجه فرنگی و چای خارجی بسته‌ای به ترتیب با افزایش ۲۴۵.۶ درصد و ۴۶.۱ درصد نسبت به خرداد پارسال، با قیمت ۲۱ هزار و ۳۱۷ تومان و ۳۵ هزار تومان در خرداد ماه امسال فروخته شده است. نرخ این دو محصول نسبت به اردیبهشت ماه به ترتیب رشد ۳.۷ و ۲.۲ درصد داشته است.

جزئیات اعداد و ارقام مربوط به تغییرات قیمتی ۲۴ قلم کالای ذکر شده به شرح جدول زیر است.

 

محمدرضااسدی

نظرات

نظری برای این خبر ثبت نشده است.
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • نسل انقلاب مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • نسل انقلاب از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
CAPTCHA Image
Refresh Image